Skip to content

Cart

Your cart is empty – here is a selection of our bestsellers

BUTTINALE 73 Manufaktur 100ml – Produktbild BUTTINALE 73
Sale priceFrom 7,99 € (79,90 €/l)
Dunkle 250-ml-Flasche aromatisiertes Olivenöl mit Trüffel, Trüffel-Illustration auf dem Etikett.
Sale priceFrom 11,99 € (119,90 €/l)
NO. 73 AROMA Trüffel 250ml – Produktbild BUTTINALE 73
Sale price12,99 € (51,96 €/l)
Schlanke 250-ml-Flasche Aromaöl NO. 73 mit Peperoni und Chili-Illustration auf dem Etikett.
Sale price7,99 € (31,96 €/l)

No 73 BIOLOGICO

The organic version of our everyday oil: machine-harvested, made from organically grown Italian olives. For organic quality that you use daily.

Sale price7,99 €Tax included. Shipping calculated at checkout (31,96 €/l)

  • Best olives
  • selected according to strict quality criteria
  • Sensorially tested and selected by us
Size: 250 ml

In stock In your kitchen within 1-3 business days

Description

Tastes good to your palate and nature.

Our NO. 73 BIOLOGICO organic extra virgin olive oil: its authentic taste comes from purely organically grown Italian olives, with a harmonious balance of fruity and mildly spicy notes. Organic quality for everyday enjoyment and for everything that tastes good: whether for refining salads, on bruschetta or with pasta dishes.

No.73 BIOLOGICO is suitable for everyday cooking and frying as well as for preparing cold dishes. Experience for yourself how it refines your creations into a real Italian treat. But any other speciality is also wonderfully rounded off with our No.73.

Nutritional values

Average nutritional values ​​per 100 ml
Energy value 3389 kJ/824 kcal
Fat 91.6 g
of which saturated 14.0 g
Carbohydrates 0 g
of which sugars 0 g
Protein 0 g
Salt 0 g

Product safety

Oil produced and bottled by:
FDTSRL Voc. Buttinale 73,
Paciano (PG) 06060 (ITALY).

info@buttinale73.com - buttinale73.com

Store away from heat and light.
Cold extracted/Italian product

Goes perfectly with

... with antipasti: No.73 BIOLOGICO turns small starters into a real treat. Simply drizzle a few drops over bruschetta, cheese, ham or seafood – buon appetito.... With pasta: Whether added directly to the sauce or as an aromatic finishing touch: a generous dash of our No.73 organic olive oil adds an extra dimension of flavour to your pasta.... With salad: Give your fresh salad or Caprese salad that extra touch of aromatic finesse with No.73 BIOLOGICO. That’s all it takes to be happy.

  • PayPal
  • Klarna
  • Apple Pay
  • American Express
  • Visa
  • Mastercard
  • Maestro
  • Google Pay
  • Shop Pay

Where this oil comes from

  • From our own mill, the Frantoio del Trasimeno in Paciano, Umbria
  • Family business with more than 50 years of experience in olive growing
  • Harvest and pressing in one hand, no middlemen
  • Awarded at the Masters of Olive Oil in Monte Carlo and by the DLG
  • Also stocked in retail, including EDEKA, REWE, Globus, HIT and denns BioMarkt
NO. 73 BIOLOGICO 250ml – Produktbild BUTTINALE 73
No 73 BIOLOGICO250 ml Sale price7,99 € (31,96 €/l)

Tax included. Shipping calculated at checkout

Interesting facts

NO. 73 BIOLOGICO 500ml – Detailansicht 2 | BUTTINALE 73

Bio

The olives used to produce our No. 73 BIOLOGICO oil are not treated with chemical substances – a treat for both your palate and the environment.

Cold-pressed

Using state-of-the-art processes and always below 28 degrees Celsius, our Italian delicacy is produced from millions of fresh olives.

Daily

The harmonious balance of fruity notes and mild spiciness enhances antipasti, salads, pasta and many other everyday dishes

From tree to bottle

Olives need a long time to ripen. Once harvested, however, things should move quickly. That's why we process and press the olives for Buttinale 73 as soon as possible. We bottle the extra virgin olive oil ourselves on-site at our mill.

Learn more
Roter Oldtimer-Traktor auf einer Wiese im Olivenhain, im Vordergrund ein Zweig mit grünen Oliven.

Freshly harvested

Eine BUTTINALE 73 Flasche mit 500 ml liegt in einer grünen Kiste voller frisch geernteter Oliven und Blätter.

Freshly bottled

Use the left and right arrow keys to navigate between before and after photos.